INFORMACJE
Największe wydarzenie turystyki rowerowej na Pomorzu Zachodnim – X rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego
Tradycyjnie największą grupą spoza Pomorza Zachodniego są Ślązacy, których zgłosiło się przeszło stu. Wśród rowerzystów, którzy już potwierdzili udział w kwietniowym objeździe Zalewu Szczecińskiego są także mieszkańcy województw: lubuskiego, dolnośląskiego, kujawsko – pomorskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, łódzkiego, małopolskiego, podkarpackiego i pomorskiego.
Rajd rowerowy dookoła Zalewu Szczecińskiego ma na celu przede wszystkim promocję Pomorza Zachodniego oraz Szczecina. Cieszy fakt, że to wydarzenie gromadzi tak wielu miłośników turystyki rowerowej z innych regionów Polski, a także obywateli Niemiec i Ukrainy. Rajd ten jest także okazją do spotkania członków i sympatyków wielu klubów z Pomorza Zachodniego. Pragniemy integrować środowisko rowerowe i wymieniać się doświadczeniami z miłośnikami turystyki rowerowej z innych regionów Polski. Taka wymiana doświadczeń jest często inspiracją do kolejnych wycieczek czy wypraw rowerowych.
REGULAMIN WYJAZDU
- Organizatorem Rajdu jest Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus. Wyjazd nie ma celu komercyjnego, a Organizator jedynie wykupuje usługi od innych podmiotów w imieniu uczestników wyjazdu, aby dzięki odpowiedniej ilości uczestników uzyskać jak najlepsze warunki finansowe dla uczestników biorących udział w wyjeździe. Wyjazd ma na celu – poza podziwianiem piękna krajobrazu – także integrację miłośników turystyki rowerowej. Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy Gryfus stawia sobie za cel promowanie Pomorza Zachodniego oraz Szczecina.
- W wyjeździe mogą uczestniczyć wyłącznie osoby pełnoletnie. Organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności za żadnego z uczestników wyjazdu – za jego zachowanie, zaniedbanie czy zaniechanie w jakikolwiek sposób. Każdy z uczestników odpowiada sam za siebie i ponosi konsekwencje swojego zachowania, zaniedbania czy zaniechania.
- Każda osoba biorąca udział w wyjeździe robi to na własną odpowiedzialność i powinna ubezpieczyć się we własnym zakresie. Zachęcamy do wyrobienia i zabrania ze sobą Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Każdy z uczestników wyjazdu musi posiadać przy sobie ważny dowód osobisty lub paszport.
- Rower musi spełniać wymogi odpowiednich przepisów prawnych obowiązujących w Polsce oraz w Niemczech, w tym musi być wyposażony w oświetlenie przednie i tylne.
- Chociaż przepisy tego nie wymagają, dla własnego bezpieczeństwa obowiązkowo należy wyposażyć się w kask rowerowy i w czasie jazdy mieć go założonego.
- Należy pamiętać o zabraniu zapasowej dętki, zestawu naprawczego oraz innych akcesoriów potrzebnych do wymiany dętki i naprawy roweru, jeżeli zajdzie taka potrzeba. Organizatorzy nie zapewniają wsparcia serwisowego ani żadnego innego wsparcia poza dobrym humorem podczas rajdu.
- Wszystkich uczestników obowiązują przepisy ruchu drogowego obowiązujące na terytorium kraju, w którym danym momencie będziemy przebywać.
- Tempo jazdy: turystyczne (20 – 25km/h). Dystans do pokonania 260km (150km pierwszego dnia oraz 110km drugiego dnia). Jedziemy w grupie i zależy nam na wspólnym miłym spędzeniu czasu, podczas delektowania się pięknem okolic Zalewu Szczecińskiego, a nie na biciu rekordów. Z drugiej jednak strony musimy mieć świadomość, że pierwszego dnia musimy pokonać 150km, a tylko utrzymanie odpowiedniego tempa umożliwi nam dotarcie do celu o rozsądnej porze, stąd uczestnicy wyjazdu muszą dysponować kondycją umożliwiającą pokonanie takiego dystansu w założonym czasie.
- Uczestnik, który wycofa się na trasie ze wspólnej jazdy, powinien we własnym zakresie zorganizować sobie bezpieczny transport do miejsca noclegu lub powrót do domu.
- Fundacja Szczeciński Klub Rowerowy GRYFUS nie pobiera za udział w wyjeździe żadnej opłaty, a jedynie pośredniczy w rezerwacji wspólnego noclegu dla uczestników wyjazdu oraz innych kosztów wynikających z organizacji przejazdu. Ze względów logistycznych, ilość miejsc jest ograniczona, decyduje więc kolejność zgłoszeń .
- Należy pamiętać o odpowiednim ubraniu – proponujemy na tzw. „cebulkę” – stopy i dłonie najszybciej się wychładzają, wskazana jest też dobra przeciwdeszczowa kurtka.
- Każdy uczestnik naszej wyprawy przekazuje opłatę w wysokości 185 zł. Kwota w całości zostanie przeznaczona na organizację X Rajdu rowerowego wokół Zalewu Szczecińskiego. W ramach przekazanych środków uczestnicy mają zagwarantowane: nocleg w Świnoujściu, śniadanie w niedzielę rano oraz dwa obiady (jeden w sobotę i jeden w niedzielę). Transport bagaży na trasie Szczecin – Świnoujście – Szczecin. Pozostałe wyżywienie we własnym zakresie. W Niemczech występują problemy z płatnością polskim kartami kredytowymi stąd zaleca się zabranie gotówki (EURO) lub korzystanie z bankomatów na miejscu. Można wykupić dodatkową kolację w miejscu zakwaterowania (koszt kolacji 35 zł). Deklarację o zakupie kolacji uczestnik podejmuję w momencie zapisów.
- Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanie swoich danych przez Organizatora wyjazdu dla potrzeb wyjazdu.
- Uczestnik wyraża zgodę, aby zdjęcia, nagrania filmowe oraz wywiady z jego osobą, mogły być wykorzystane przez prasę, radio i telewizję a także w celach marketingowych Organizatora i sponsorów.
- Miejsce zbiórki – zostanie podane na stronie Fundacji.
- Szczegółowy plan zostanie udostępniony na stronie Fundacji.
- Obecność uczestnika wycieczki jest potwierdzeniem, że zapoznał się z regulaminem, zrozumiał jego treść i w pełni akceptuje jego zapisy, w szczególności fakt, że sam jest odpowiedzialny za swoje czyny czy brak odpowiedniego przygotowania do wyjazdu.
- Każdy uczestnik przy rejestracji poda adres e-mail, na który Organizator będzie przesyłać informację szczegółowe o Rajdzie.
- Każdy uczestnik będzie miał możliwość przewiezienia bagażu na trasie Szczecin – Świnoujście, Świnoujście – Szczecin. Każdy uczestnik ma prawo do zabrania 1 sztuki bagażu (torby, walizki, plecaka). Bagaż musi być podpisany (imię i nazwisko) oraz podany numer telefonu kontaktowego do właściciela. Bagaż należy zabezpieczyć przed możliwością otwarcia przez osobę trzecią, należy zamontować zamknięcie lub w inny sposób. Organizator nie odpowiada za przewożone bagaże jedynie organizuje samochód do ich przewozu.
- Zamiana uczestników Rajdu jest możliwa , opłata za zamianę wynosi 25 zl i jest przekazywana na cele statutowe Fundacji. Nowy uczestnik przechodzi w na ostatnie miejsce w z zestawieniu osób uprawnionych do otrzymania pamiątkowej koszulki.
- Organizator w ramach organizacji Rajdu pozyskuje środki od Instytucji wspierających i sponsorów, które przeznaczy na zakup pamiątkowych koszulek kolarskich. Koszulki zostaną przekazane dla uczestników bezpłatnie. Ilość koszulek będzie uzależniona od zebranych środków. O kolejności przyznawanych koszulek będzie decydowała kolejność wpłat. Organizator poza kolejnością przekaże do 50 koszulek dla wolontariuszy i sponsorów.
- Organizator ma prawo wprowadzić zamiany i modyfikacje do Regulaminu oraz do niego należy jego interpretacja. Dodatkowo Organizator może zaprosić do współorganizacji Rajdu inne podmioty i instytucję.